På morgonen den 2 maj kom det chockerande beskedet att AIK:s målvakt Ivan Turina var död. Hans hjärta hade stannat medan han sov. För AIK, som inlett säsongen knackigt och vars sportchef Jens T Andersson dessutom nyligen lämnat sitt uppdrag, var det idrottsliga plötsligt irrelevant.
Samtidigt blev fotbollen kanske viktigare än någonsin.
- Vi går vidare genom att hedra honom med att vinna så många matcher som möjligt. Det här året är för Ivan, sade mittfältaren Martin Mutumba till TT då.
Jagar Malmö
Det är precis vad AIK har gjort. I slutet av maj, efter tio omgångar, låg AIK på tionde plats. Efter 22 omgångar är laget trea, bara fyra poäng från täten.
- Det var en fruktansvärd situation med Ivan. Samtidigt sitter det i vårt DNA att vi går vidare, man går till jobbet och fortsätter att göra det man har gjort. Och han stod för en styrka och inställning som många kommer ihåg, så visst kan det var så att vi har knutit oss samman ännu mer, säger lagkaptenen Nils-Eric Johansson.
Från den elfte omgången och framåt har AIK tagit 28 poäng, en siffra som bara serieledaren Malmö FF kan matcha. Inför söndagens hemmamatch mot Kalmar FF är guldchansen levande.
- Vi är inte riktigt där vi vill vara, vi vill helst ha ledning i tabellen och vi har inte avgörandet i egna händer. Men vi fortsätter att jaga, det är den känslan vi har, säger AIK:s tränare Andreas Alm.
- Och jag tror att samtliga fyra lag i toppen (även Helsingborg och IFK Göteborg) kommer att förlora matcher under resten av säsongen.
Nära till bortamatch
En annan fördel för AIK är att bara två av deras åtta återstående matcher spelas utanför Stockholm. Två av bortamatcherna är mot Brommapojkarna och Djurgården.
- När det här drar ihop sig lite så kan det kanske vara viktigt, säger Nils-Eric Johansson.
Nu går AIK för guld. Samma mål som inför säsongen.
- Man är inställd på det från första matchen, den målsättningen har man alltid i AIK. Tron och hoppet om guld finns alltid där.