Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Ronaldinho bryter kontraktet med sin brasilianska klubb - kan återvända till Europa

Andra ligor och cuper

Atlético Mineiros tränare Levir Culpi bekräftar att Ronaldinho lämnar klubben. Brassen kan nu vara på väg till Europa - i morgon väntas han presenteras av sin nya klubb.

Foto: AP

Brasselegendaren Ronaldinho har brutit sitt kontrakt med Atléticoi Mineiro i förtid. Kontraktet löpte till december i år men 34-åringen ska vara missnöjd över den minskade betydelse som han fått spela i laget under tränaren Levir Culpi.
- Alla älskar hans fotboll, sättet han spelar och han är en väldigt karismatisk person. Men det är så det är. Han lämnar och vi måste gå vidare utan honom, säger tränaren till SporTv.

I morgon väntas Ronaldinho meddela sin nya klubb på en presskonferens. Enligt uppgifter i brasilianska medier kan 34-åringen återvända till Europa. Tidigare har brassen gjort nästan tio år i PSG, Barcelona och Milan. Ronaldinho var under den tiden omåttligt populär hos såväl de egna fansen som motståndarfansen.

Annons
Publicerad 2014-07-28 kl 23:40
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS