Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

IK Frej värvar från BP

Superettan

IK Frej har gjort klart med anfallaren Victor Söderström från Brommapojkarna.
– En ung och talangfull forward som det ska bli kul att jobba med närmsta två åren, säger tränaren Bartosz Grzelak på klubbens hemsida.

Foto: Scanpix

Nykomlingen i Superettan IK Frej fortsätter rusta för den nya säsongen. Idag blev det klart med anfallaren Victor Söderström som den senaste tiden provtränat med klubben. 21-åringen ansluter från Brommapojkarna och har Hammarby som moderklubb.

– Victor är en ung och talangfull forward som det ska bli kul att jobba med närmsta två åren. Han är ambitiös och har en bra karaktär både på och utanför plan. Vi hoppas att han ska ta nästa steg i sin utveckling i vår miljö, säger Grzelak på IK Frejs hemsida.

Förra vintern var Victor Söderström och provtränade med just Hammarby, men skadade sig när han spelade träningsmatch med laget. I år blev det tolv allsvenska matcher med Brommapojkarna.

Annons
Publicerad 2015-02-13 kl 18:51
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS