Uefa hade under torsdagen ett krismöte i Nyon, Schweiz, där ordföranden Michel Platinis 90 dagar långa avstängning diskuterades. Efter mötet gick Uefa ut i ett samlat uttalande och sa att man ställer sig bakom Platini under tiden för brottsutredningen. SvFF:s ordförande förklarade förbundets ståndpunkt för Fotbollskanalen.
- Vi tycker att alla har rätt till en fair behandling i en process. Och det är klart att Platini måste få chansen att bli hörd och måste få chansen att framlägga sin version och sen välkomnar vi att de sportmyndigheterna, där kanske CAS (fotbollens skiljedomstol) är den allra sista instansen där det här ska avgöras. Och den behandlingen har vi sagt måste ske väldigt väldigt snabbt. Inom en månad måste det här vara avdömt, sa Nilsson.
Efter mötet i Nyon hölls också en presskonferens där Uefas generalsekreterare Gianni Infantino berättade det som Karl-Erik Nilsson förklarar ovan.
Infantino meddelade också att Uefa fortfarande tycker att Platini kan kandidera till att bli Fifa-president och ser ingen anledning till att diskutera andra möjliga kandidater.
- Nej, det förekom inga andra namn för nånting för det finns en Uefa-president, han valdes det här året och det finns för tillfället en kandidat till Fifa-presidentskapet så detta debatterades inte. Det som diskuterades, och där alla var överens, är att Fifa-kongressen som är schemalagd till den 26:e februari måste ta plats den 26:e februari. Det kan inte och ska inte senareläggas.