Hårt kritiserad 2010 - nu ska Dunga få Brasilien på fötter
VM 2014
I förra veckan lämnade Luiz Felipe Scolari posten som Brasiliens förbundskapten - nu ersätts han av Carlos Dunga.
Foto: AP
Det blir den tidigare kritiserade förbundskaptenen Carlos Dunga som får göra ett nytt försök vid rodret i Brasilien, det meddelar den brasilianska TV-kanalen Globo.
Efter kollapsen i hemma-VM - med storförlust mot Tyskland i semifinal och misst brons efter 0-3-förlust mot Holland - fick Luiz Felipe Scolari inte fortsatt förtroende från det brasilianska fotbollsförbundet.
Det har ryktats om att det för första gångens i nationens historia blir en utländsk tränare som tar över landslaget, men nu väljer alltså förbundet att satsa på Dunga istället.
Dunga sparkades som Brasiliens förbundskapten så sent som 2010 efter VM i Sydafrika och kritiserades hårt för att inte ha tagit ut stortalangen Neymar i VM-truppen. Mästerskapet slutade redan i kvartsfinal den gången efter att Wesley Sneijder gjort två mål och Felipe Melo skämt ut sig med en ful eftersläng och rött kort.
Dungas senaste tränaruppdrag, i Internacional där han själv avslutade sin aktiva karriär, slutade med en rad förluster och han lämnade en klubb i spillror.
Publicerad 2014-07-21 kl 07:56