Trots att fjolåret gick sämre spelmässigt än debutsäsongen 2023 i Malmö så minskade inte Taha Alis dragningskraft. Förra sommaren rapporterade Aftonbladet att franska RC Lens hade fått ett bud nobbat på Ali, eftersom MFF redan sålt Sebastian Nanasi bland lagets yttrar.
Sajten Foot Mercato skrev att Ligue 1-sjuan var framme med ett nytt bud i januari. Något som MFF-höjdaren Ola Toivonen förnekade, enligt Sydsvenskan, och under vintern har det även skrivits om konkret intresse från de turkiska klubbarna Trabzonspor och Beşiktaş.
Fotbollskanalen träffade Ali i går tisdag, samma dag som det turkiska övergångsfönstret stängde. Hans karaktäristiskt rappa samtalstempo var lägre. Och supporterfavoriten bekräftade att han blir kvar i Malmö.
- Det känns bra, självklart. Varje spelare har också ambitionen att nå ut till Europa, det är inget nytt. När min tid kommer så kommer den. Så länge kör jag bara på, säger han.
Var det nära med någon klubb under detta fönster?
- Ja, det var ute i media och det var ganska konkret med Lens, som det stod där. Men just nu är jag här och kör bara på som vanligt.
Det var Lens, precis som förra sommaren med andra ord?
- Ja exakt, och det var konkret.
Malmö var ganska tydliga med att de ville behålla dig under januari. Hur kände du då?
- Så klart att de ser mig som en viktig spelare i Malmö, och jag förstår. I slutändan så tror jag också att Malmö har en spelares önskan i perspektiv. Som jag alltid sagt, den dagen det kommer något bra för mig och Malmö - då är det den dagen.
- Det var inte det nu och jag är en spelare som alltid ser framåt. Just nu är jag här och kör på som vanligt. Jag känner mig bra och är extremt hungrig på att visa mig i år igen, det har jag lagt mest fokus på.
Du blir 27 år i sommar. Känner du att du behöver passa på och ta den här utlandsflytten?
- Självklart. Som spelare vet man också hur klubbar i Europa kollar, också efter många unga. Så klart att det finns en viss tidsram som man har i tanke. Jag vet att en spelare med mina kvalitéer alltid kommer vara attraktiv, så länge jag gör det bra, och det försöker jag lägga mest fokus på. Visa framfötterna i år och sedan vet jag att det kommer komma något bra i slutändan, om jag gör det bra.
Hur ser du annars på den här säsongen för dig själv?
- Som ett hungrigt år. Jag känner mig ännu bättre tycker jag, tagit tag i saker som jag lagt extra tid på och investerat i mig själv ännu mer. Jag är riktigt hungrig på att visa att jag har en extra nivå i mig, som man inte har sett. Det är det som jag försöker utveckla varje dag för att också vara redo och ta det nästa steget, när det väl kommer.
Ali stod för sju assister i allsvenskan i fjol, lika många som under 2023. Men det blev bara ett mål, jämfört med sex stycken säsongen innan. Ali nådde dock en milstolpe för drygt två veckor sedan, när han kvitterade mot Slavia Prag och gjorde karriärens första mål i en Europatävling.
- Så klart att det är speciellt. Som ung kollade man alltid på Europakvällar, om det så var Champions League och Europa League. Det är klart att man alltid drömt om att få spela på en sådan scen, säger han och fortsätter:
- Sedan vet man aldrig när, och jag säger alltid att jag är väldigt priviligierad som spelar på den här nivån. När man gör sådana saker blir man extremt hungrig på att göra dem igen. Jag tror att det särskiljer de bästa spelarna, att göra sådana saker konsekvent.
Var det ett bevis på att du har rätt fokus, trots att det varit så mycket skriverier den senaste månaden?
- Absolut. Jag är en spelare som inte grubblar över saker och ting, utan jag får motivation från sådant. Det är alltid kul att höra att någon är intresserad av en, och för mig har det alltid varit en morot att visa ännu mer. Jag tror att det tagit mig ändå hit, och att det kommer göra det den dagen jag går vidare.
I en intervju med Aftonbladet under försäsongslägret förra månaden förklarade Henrik Rydström att Ali "kan växa även som ledare i laget med hans personlighet".
- Det är så klart fina ord från tränaren. Jag känner att jag har en bra roll i omklädningsrummet. Jag försöker vara en bra person och ser mig själv som en, och tror att många tar stor uppskattning av det. Jag försöker ta de yngre under mina vingar och visa dem mycket stöttning. Det tror jag är uppskattat från ledarteamet.
Det är du och Martin Olsson som tar hand om de unga, verkar det som?
- Haha, Martin ännu mer för att han haft en otrolig karriär. När han säger något är vi alla tysta haha. Jag försöker hjälpa på ett annat sätt. Jag har inte haft noll av hans erfarenhet.
Vem är din gubbe bland de unga nu?
- Jag gillar många, det blir fel att utelämna. Skogmar (Adrian), Loukili (Zakaria)... Många har kommit in nu också som Viggo (Jeppsson), William (Åkesson) - det finns många, jag gillar dem alla. Jag känner att de har stor potential och jag tror att många spelare kommer vara bra för Malmö.
Taha Ali är noterad för tolv mål och 14 assister på 79 matcher i Malmö FF. Hans avtal där löper över säsongen 2026.