Under söndagen vann Malmö FF borta mot IFK Norrköping i en mer eller mindre avgörande allsvensk seriefinal. Fyra poäng skiljde lagen inför matchen - och efter att MFF vunnit med 2-1 är gapet nu sju poäng stort.
- Vi ligger bra till nu, men fotboll är fotboll. Det ska man komma ihåg, säger MFF:s tränare Allan Kuhn.
Kuhn var väldigt nöjd med sina spelare efter den viktiga segern.
- Vi gjorde en mycket bra bortamatch, mot ett riktigt skickligt hemmalag. Vi försökte ligga rätt i våra positioner och vi försökte få så många kontringar som möjligt. Vi skapade ju fler målchanser än Norrköping.
- Men vi visste att vi kunde spela oavgjort, och vi spelade lite mer ”safe” (försiktigt) därför. Men kontringar är en del av fotbollen borta mot ett lag som Norrköping. Det här är en härlig vinst för oss. Inför matchen sa jag till killarna att vi skulle ut och spela en internationell bortamatch.
Se höjdpunkterna från matchen i spelaren ovan.