Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Avslöjar: Djurgården har kontaktat Mjällbys chefsscout

Allsvenskan

Djurgården funderar på att utöka sin scoutingorganisation.
Enligt uppgift till Fotbollskanalen har man pratat med Mjällbys chefsscout Arvid Franzén.

4:25
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Mjällby AIF.

Se höjdpunkterna från Oddevold-Djurgården.

Djurgårdens IF - IFK Göteborg
Djurgårdens IF
IFK Göteborg
STREAMA PÅ SÖNDAG
Mjällby AIF - Halmstads BK
Mjällby AIF
Halmstads BK
STREAMA PÅ SÖNDAG

Under Djurgårdens medlemsmöte i januari presenterades en så kallad sportgrupp. I den ingår:

* Sportchefen Bosse Andersson.
* Scouten Pelle Olsson.
* Huvudtränaren Jani Honkavaara.
* Assisterande tränaren Hugo Berggren, som även hjälper till med klubbens scouting.
* Sportkoordinatorn Peter Kisfaludy, som även jobbar med att scouta exempelvis potentiella nyförvärv.
* Akademichefen Joel Riddez.
* Jonathan Axelsson, som jobbar med video- och dataanalys.

Nu erfar Fotbollskanalen att 08-klubben funderar på att utöka sin scoutingorganisation och att man har pratat med flera personer om de är intresserade av att ingå i någon form av scoutingverksamhet, bland annat med 27-årige Arvid Franzén.

Annons

Men Mjällbys sportchef Hasse Larsson har inga planer på att skiljas åt med Franzén.

- Han stannar, han ska ingenstans. Han trivs bra i Mjällby och det är det som gäller, säger han till FotbollDirekt och fortsätter:

- Det räcker med att Bosse (Andersson) tar våra spelare. Det får räcka med det, och syftar till när Dif nyligen värvade Mikael Marqués från Västerås SK trots att han enligt Hasse Larsson var muntligt överens med Mjällby.

Franzén bor i Stockholm och har sedan 2023 varit en del av Mjällbys rekryteringsgrupp. I november i fjol meddelade klubben att han från och med 2025 är ansvarig chefsscout.

Publicerad 2025-02-27 kl 16:20
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS