Bakslag för MFF-kuggen - flyttas till specialistavdelning
Allsvenskan
Malmö FF:s mittback Rasmus Bengtsson har vårdats på sjukhus sedan förra veckan efter en lungkollaps. Nu meddelar klubben att 31-åringen fått flera bakslag och nu flyttas till en specialistavdelning.
- Det får ta den tid som behövs och det går inte att stressa på det här nu, säger MFF-läkaren Pär Herbertsson till klubbens hemsida.
Foto: Bildbyrån
I förra veckan drabbades Malmö FF:s viktige kugge Rasmus Bengtsson av pneumothorax, lungkollaps. Sedan dess har mittbacken vårdats på sjukhus. Men behandlingen av Bengtsson har mötts av flera bakslag.
- Rasmus har haft en del bakslag sedan han lades in för sin kollapsade lungsäck. Varje gång dränet har tagits bort så har lungsäcken läckt igen och nytt drän har fått anläggas, säger Malmö FF:s lagläkare Pär Herbertsson till klubbens hemsida.
Bengtsson har nu flyttats från ett sjukhus i Malmö till en specialistavdelning i Lund.
- Vi hoppas att det ska bli ett stopp på läckaget och att det ska börja läka. Det får ta den tid som behövs och det går inte att stressa på det här nu, säger Pär Herbertsson.
Bengtsson själv tackar för den stöttning han fått.
- Jag är väldigt tacksam för stödet och kärleken som jag har fått från våra supportrar. Nu vill jag i lugn och ro återhämta mig tillsammans med min familj
Publicerad 2018-04-10 kl 11:43