Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Bottenplacerade Blåvitt ställs mot topplacerade Elfsborg: "Ska inte parkera bussen"

Allsvenskan

Botten mot toppen.
IFK Göteborg mot Elfsborg.
Blåvitt tänker inte parkera bussen.
- Vi har ett tillräckligt bra lag för att pressa Elfsborg, säger Tobias Sana till GP.

Foto: Bildbyrån.

IFK Göteborg har gått tungt i årets allsvenska och placerar sig på negativ kvalplats med nio omgångar kvar att spela. I dag, söndag, väntar bortamatch mot Elfsborg, som i sin tur stått för en fin säsong vilket gör att de är tabelltrea i nuläget.

Självförtroendet i Blåvitt – det har minskat.

- Det är klart att det har satt sig lite, säger Tobias Sana till GP.

- Jag är faktiskt gammal i gamet även fast jag ser ut som en liten bebis fortfarande. Jag försöker fortfarande ta en match i taget och inte fundera så mycket. Att vi har spelat bra men att vi inte vunnit ... ja, det påverkar. Men vi måste vara positiva och fortsätta att tro på saker och ting.

Annons

Om söndagens möte med Elfsborg säger Sana:

- Vi ska inte parkera bussen! Vi kan inte bara köra vårt spel och pressa sönder för då blir det åka av. Men vi har ett tillräckligt bra lag för att pressa Elfsborg där vi måste välja våra lägen.

Publicerad 2020-09-27 kl 10:25
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS