Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Castro-Tello varnar Elfsborg - ''Vi trivs på konstgräs''

Allsvenskan

Elfsborg har haft problem med Hammarby på Borås Arena. Hammarby-anfallaren Sebastian Castro-Tello är inte förvånad.

- Vi trivs på konstgräs. Det passar vårt snabba passningsspel och våra tekniskt skickliga spelare, säger Castro Tello till FotbollDirekt.se.

Castro-Tello trivs även själv mycket bra på konstgräset.

- Spelet går snabbare och bollen håller sig på backen. Det passar mig bra.

- Det är kul att spela på konstgräs. Det är viktigt att det är roligt samtidigt som man självklart måste tänka taktiskt för att vinna.

De två senaste säsongerna har Hammarby klarat sig bra borta mot Elfsborg.
2007 tog Hammarby sin första seger på Borås Arena efter två mål av Egurén och i fjol gjorde Hammarby en bra match och fick med sig 0-0.

Annons

Castro-Tellos naturliga position har länge varit som offensiv mittfältare.
Men i ett par matcher under försäsongen har han flyttats ännu högre upp - som anfallare, släpade lite bakom anfallskollegan Charlie Davies.


Hur trivs du i den rollen?
- Det är ingen position jag är obekväm i. Det har fungerat bra under försäsongen. Samarbetet med Charlie har varit lyckosamt. Kommunikationen och rörelsen är bra. I genrepet inför Allsvenskan mot Örgryte spelade Castro-Tello åter i gränslandet mellan mittfält och anfall. Då gick det bra – så pass bra att han låg bakom segermålet och utsågs till matchens lirare. Han tycker själv att hela laget ser bättre ut än i fjol. - Vi är mer ett lag än förra året. Vi har mer självförtroende, visar engagemang på plan och vi vet hur vi ska röra oss och hitta varandra.

Annons
Målsättningen mot Elfsborg?
- Jag vill alltid vinna, inget annat. Jag vet inte hur de andra tanker men jag siktar alltid högre än en poäng.

   

Micki Almasi

Publicerad 2009-04-03 kl 15:56
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS