Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Djurgårdens oväntade glädjebesked: Danielson tillbaka

Allsvenskan

STOCKHOLM. Marcus Danielson är i full träning igen.
Nu är han plötsligt aktuell för spel - främst mot Pafos nästa torsdag.
- En härlig överraskning, säger Djurgårdens tränare Jani Honkavaara till Fotbollskanalen.

4:25
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån.

Se höjdpunkterna från Oddevold-Djurgården.

Degerfors IF - Trelleborgs FF
Degerfors IF
Trelleborgs FF
STREAMA PÅ FREDAG
AIK - IFK Värnamo
AIK
IFK Värnamo
STREAMA PÅ FREDAG
IF Elfsborg - IF Brommapojkarna
IF Elfsborg
IF Brommapojkarna
STREAMA PÅ LÖRDAG
BK Häcken - IK Sirius
BK Häcken
IK Sirius
STREAMA PÅ LÖRDAG
Djurgårdens IF - IFK Göteborg
Djurgårdens IF
IFK Göteborg
STREAMA PÅ SÖNDAG

Djurgårdens mittbackskugge Marcus Danielson spelade med en skada under avslutningen på säsongen i fjol. Något han behövt hantera i vinter.

Den senaste tiden har det varit osäkert när Danielson kan göra comeback och Djurgårdens tränare Jani Honkavaara har talat om att veteranen skulle kunna vara tillbaka först till den allsvenska premiären i slutet av mars. Men nu har Danielson gått fortare fram än planerat den senaste tiden.

- "Mackan" tränade för fullt i dag (under onsdagen). Han kan vara ett alternativ framöver, kanske inte på söndag (mot IFK Göteborg i svenska cupen) för han behöver så klart träna mer. Men han är smart och erfaren. Söndagens match kommer kanske lite för tidigt, säger Honkavaara nu.

Annons

Djurgården ser en möjlighet att Danielson kan vara redo för spel mot Pafos i Europa Conference Leagues åttondelsfinal på torsdag i nästa vecka.

- För mig var det här lite förvånande. Det är en härlig överraskning.

För nyförvärvet Mikael Marques kommer det dock dröja innan han kan göra debut i blårandigt.

- Han löper och tränar lite med boll. Men han tränar inte med laget än.

Glädjande för Djurgården är annars att mittfältaren Rasmus Schüller är tillgänglig fullt ut till gruppfinalen mot Blåvitt på söndag, efter att ha stått över senaste matchen mot Oddevold.

- Han mår bättre. Det var en säkerhetsåtgärd att vi inte spelade med honom senast.

Men det finns frågetecken i Djurgården, som måste vinna mot IFK Göteborg för att ta sig vidare till kvartsfinal.

- Vi har sjukdom som går i laget igen. Några spelare känner av det. Men förhoppningsvis är de redo för spel på söndag.

Annons

Vilka spelare?
- Jag kan inte säga det. Det är några stycken, svarar Honkavaara med ett lurigt leende.

Publicerad 2025-02-26 kl 16:43
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS