Elfsborg greppade som väntat tag i taktpinnen direkt. Lasse Nilsson borde ha fixat ett ledningsmål redan i sjunde minuten, men nickade ett jätteläge utanför. Lite senare avslutade Elfsborgsanfallaren bättre på halvvolley, men Mattias Hugosson stod i vägen. Geflemålvakten hade en hel del att göra och hann också rädda lägen för både Stefan Ishizaki och Viktor Claesson i första halvlek, som slutade med att Lasse Nilsson linkade ut skadad.
Elfsborg hade 72 procents bollinnehav så långt, och fortsatte jakten på 1—0 efter paus. Men ofta tog det stopp utan att de där riktigt heta chanserna skapades. Närmast var Tom Söderberg som prickade ribban med en hörnnick i 61:a minuten.
Anders Svensson, en mästare på att med sitt passningsspel dyrka upp kompakta motståndarförsvar, saknades tveklöst i kampen mot Gefles köttmur. Det blev mållöst på Borås Arena, ett resultat som för tabelltvåan Elfsborg måste kännas som två bortkastade poäng i fotbollsallsvenskans toppstrid.
För Gefle, som nu avancerade till tolfte plats, innebar onsdagens enpoängare femte raka krysset. Laget har inte vunnit sedan den 14 april.
Laguppställningar:
Elfsborg: Stuhr Ellegaard - J. Larsson, Söderberg, Holmén, S. Larsson - Claesson, Rohdén, Ishizaki, Hult - Keene, Nilsson
Gefle: Hugosson - Hansson, Fällman, Mård - Asp, Lundevall, Faltsetas, Dahlberg, Portin - Orlov, Oremo