21-årige Godfrey Walusimbi har 24 landskamper för Uganda på meritlistan och gjorde nyligen mål mot Guinea Bissau i kvalet till Afrikanska mästerskapen. Men det är ingen välscoutad spelare som kommer till Häcken:
- Nej, det är lite av ett långskott, han är här på tips från en agent, säger Häckens sportchef Sonny Karlsson till FotbollDirekt.se om Walusimbi, och fortsätter:
- Men vi har en färdig deal med hans klubb. Övertygar han oss nu så får vi köpa honom för ett fast pris.
Walusimbi tillhör Bunamwaya SC som spelar i ugandiska förstaligan. Sonny Karlsson har bara sett honom på video, men det imponerade på sportchefen.
- Ja, det är ju inte mycket man har sett, men han ser ut att ha det vi söker efter. Bra med bollen, bra passningsspelare, en frejdig vänsterback som går med i anfallen.
Walusimbi gjorde sitt första pass med Häcken idag och stannar i två veckor. Häcken har tänkt ta in ytterligare en spelare på provspel, helst en vänsterspelare. Men inget är klart än.
- Nej, vi får se vad vi hittar. Vänsterspelare är prioriterat, men det kan bli spelare på andra positioner också.