Rosengård har allt i egna händer i kampen om guldet i damallsvenskan. Då två matcher återstår är laget sex poäng före tvåan Kopparbergs/Göteborg, vilket innebär att en poäng mot Vittsjö räcker för att säkra titeln.
Hanna Marklund, TV4 och C Mores fotbollsexpert, är övertygad om att Malmö-klubben tar det.
- Jag tror att Rosengård plockar hem guldet i år. De har visat sig starka, Göteborg har också varit bra men de har en tendens att bli lite trött och tunna när de kämpat på för länge, säger TV4:s Fotbollsexpert Hanna Marklund till Fotbollskanalen.
Göteborg är alltså tvåa och måste vinna sina två återstående matcher, samt hoppas på att Rosengård darrar, för att hoppet ska leva.
I kamp om Europa-spel lever hoppet fortsatt för Vittsjö. Årets succélag är två poäng efter Kopparbergs/Göteborg och det är just ettan och tvåan som får spela Champions League kommande säsong. Med CL-platsen kommer även en bonus om 250 000 kronor till varje lag. Utöver det får vinnaren av allsvenskan 200 000 kronor.