Zlatan Ibrahimovic är klubblös och spekuleras vara aktuell för en flytt till Italien. Samtidigt har anfallarens staty, utanför Stadion i Malmö, under senaste veckorna vandaliserats, senast i torsdags i förra veckan, då någon hängde upp ett rep runt halsen på statyn och sågade på benen, varav ett ben blev nästan genomsågat.
Vandaliseringen började efter att Ibrahimovic blev delägare i Hammarby och polisen har sedan tidigare inlett en förundersökning med rubriceringarna "skadegörelse" och "olaga hot" efter att någon sprejat ett rasistiskt tillmäle på marken intill statyn, men även sprejat sprejfärg på statyn. Ibrahimovics hem i Stockholm har också blivit utsatt för skadegörelse.
Nu uttalar sig Ibrahimovic om vandaliseringen, men utan att känna till den.
Detta efter att en journalist från amerikanska nyhetssajten TMZ ställt en fråga till anfallaren, som var på väg in i en bil när frågan ställdes, om vad han har att säga till de som har vandaliserat statyn.
- Jag har inte sett det, svarar han reportern.
Skulptören Peter Linde uttalade sig senast i torsdags mer upprört om vandaliseringen.
- Jag är så upprörd och skakis över detta att jag darrar i hela kroppen. Det är beklagligt att människor beter sig så grottmänniskoartat. Zlatan har gjort en fantastisk insats med att anstränga sig själv, att göra sitt yttersta och bästa i alla lägen och därför kommit så långt i livet. Hur lätt är det inte då att ge sig själv tillåtelse att förstöra och vandalisera? Det är lätt, men att anstränga sig... Han har ju hela tiden hedrat Malmö med sin ansträngning, medan de som gör så här verkligen inte anstränger sig, utan bara förstör, sa han till TV4.