GEFLE
Preliminär startelva: Mattias Hugosson - Daniel Bernhardsson, Daniel Theorin, Olof Mård, Jens Portin - Jonas Lantto, Marcus Hansson, Yussif Chibsah, James Frempong - Mikael Dahlberg, Jakob Orlov.
Skador/avstängningar: Pär Asp, Daniel Leino, Hjalmar Öhagen (s)
Han är formstarkast: Mattias Hugosson. Räddade poäng och höll sin fjärde raka nolla senast mot Kalmar. Är - precis som för ett par år sedan - en av allsvenskans just nu bästa målvakter. En av de allra största anledningarna till att Gefle sensationellt är på sjätte plats i tabellen.
Gefle-citat:
- Det känns bra på träningarna och U21-matcherna har gått bra. Så det är bara att jobba på och ta varje chans man får, sedan får Pelle (Olsson) bestämma, säger Eric Larsson till klubbens hemsida.
- Det är en jäkla härlig stämning i laget och bra fart på träningarna så det känns inte förvånande att vi ligger högt upp för vi är ett bra lag.
- Vi har bra energi i laget och alla ger hundra procent i varje situation. Det är ingen som kör något eget race utan det är laget som gäller.
- Vi har visat att vi kan slå bra lag. Alla matcher mot Elfsborg har avgjorts med uddamålet. Det finns nog stor chans till att vi kan vinna den matchen. Jag tror att de har stor respekt för oss när de kommer till Strömvallen, så jag tror inte att de ställer ut skorna.
ELFSBORG
Preliminär startelva: Jesper Christiansen - Andreas Klarström, Martin Andersson, Andreas Augustsson, Johan Karlsson - Johan Larsson, Oscar Hiljemark, Daniel Nordmark, Stefan Ishizaki, Niklas Hult - Lasse Nilsson.
Skador/avstängningar: Anders Svensson, Martin Ericsson, Jon Jönsson, Johan Sjöberg (s)
Han är formstarkast: Stefan Ishizaki. Har kommit tillbaka med besked efter skada och petning och hans plats ser nu ohotad ut, så ohotad den nu kan bli på Elfsborgs stjärnspäckade mittfält. Målskytt och bäst på plan senast mot Mjällby.
Elfsborg-citat:
- Jo men det känns väl bra, vi har haft ett antal skapliga matcher här på slutet. Det är klart, 4-0 i en allsvensk match, det händer ju inte i varje omgång, säger Elfsborgs lagledare Jan Ryrlén till FotbollDirekt.se.
- Jag tycker det var en match som hade ganska lågt tempo. Mjällby hade en del boll emellanåt, men de skapade ju ingenting så det störde inte oss. När vi gasade på hängde dom inte med. Vi hade en 5-6 hundraprocentiga målchanser. De hade väl någon också, men ingenting speciellt.
- Det gäller att ha fullt fokus när man möter Gefle på bortaplan. När vi tittar på deras hemmastatistik så är de jätteduktiga. Det är en helt annan match än hemma mot Mjällby för vår del. Det kräver en oerhörd koncentration från vår sida.
- Det är ett väldigt kompakt lag. De spelar ett utpräglat försvarsspel. Och så har de - precis som alla lag - snabba omställningar. Men ett utpräglat spelsystem som de följer. Det är det som gör att de tar många poäng.