Se ett inslag om klonföreningar i spelaren ovan!
En förening får bara ha ett lag i en och samma serie. Men om medlemsantalet är för stort kan man bilda en så kallad klonförening med nytt organisationsnummer. En ny förening - i föreningen.
Det är inget nytt fenomen inom Stockholmsfotbollen, där redan stora klubbar blir allt större. Men nu växer irritationen mot det.
På en av Stockholmsfotbollens konferenser för tre år sedan togs frågan upp.
- Då var det inget större motstånd bland våra föreningar. Man konstaterade att de är föreningar som alla andra och de utgör ett bra motstånd än så länge, säger Kenneth Öberg, förbundschef på Stockholms Fotbollförbund och fortsätter:
- Det är tre år sedan. Jag tror att åsikterna har svängt nu. Det har blivit en mycket större kännedom runt det här med klonföreningar. Frågan är även nationell, och en utredning bedrivs på Svenska Fotbollförbundet kring detta, tillägger Öberg.
Niclas Johansson är sportchef i Nackaföreningen Boo FF, som ska möta tre olika BP-lag i serien den här säsongen. Johansson uttrycker oro:
- Det finns ju en möjlighet att de skulle kunna styra resultaten. Att två BP-lag möter varandra i sista omgången – det är klart att de kan styra, säger han.
Brommapojkarnas klubbdirektör Peter Kleve har inte upplevt någon irritation från sina motståndarlag.
- Nej, inte motståndare. Det har jag inte upplevt. Vi spelar en bra och rolig fotboll och det är alltid kul att möta BP. Det är ju tråkigt att möta ett lag i samma färger, möta de man tränar med. De här lagen tränar ju väldigt nära varandra, säger Kleve.
BP:s klubbdirektör påpekar att spelarna i BP:s andra- och tredjelag är topp 10, topp 15 i Sverige.
- Vårt andralag vann SM-guld för två år sedan och kom till semifinal förra året. De är väldigt bra fotbollsspelare och de ska få möjlighet att vara med. Förr fick de inte det, men nu har klubben skapat den möjligheten, slår Kleve fast.
IFK Lidingös sportchef Markus Karlsson är väl bekant med klonföreningar:
- Jag tycker att det är väldigt tråkigt att det är så. Sedan klandrar jag inte egentligen BP. Det borde ju förbundet styra upp, menar Karlsson.
- Det är ett dåligt syfte. Jag kan inte se något annat än att föreningarna inte vill missa någon spelare. Om någon skulle slå igenom.
Fotbollskanalen uppmärksammade nyligen det faktum att Svenska Fotbollförbundet utreder frågan om klonföreningar, och att ett regelverk kan klubbas igenom till nästa år.
MAX GRINNDAL