2-2 borta mot Elfsborg under tisdagskvällen. Ett tungt resultat för toppjagande Djurgården.
Som om inte det var nog tvingades målvakten Andreas Isaksson linka av skadad. Hur allvarligt det är vet ingen än.
- Jag kommer inte säga något nu utan ni får läsa på dif.se, konstaterar naprapat Kalle Barrling kort.
Var hade han ont?
- Det kan vi ta när informationen kommer.
Isaksson själv berättade mer. Bland annat att det är höger baksida som krånglar.
- Jag räddade en boll och när jag landade kände jag att det gjorde lite ont.
Har du haft problem med baksidan innan?
- Nej.
Händelsen inträffade i den första halvleken. Isaksson kämpade dock vidare och testade låret även efter paus. Det höll i sex minuter.
- I och med att det var höger baksidan kunde jag inte slå till bollen ordentligt, säger han.
På söndag väntar ett derby mot Hammarby. Isaksson hoppas hinna läka innan dess.
- Det finns alltid en risk att man missar det, men vi får se. Jag kan inte säga så mycket mer än så. Jag tror inte att det är kört i alla fall.
Kan Isaksson inte spela mot Hammarby lär Tommi Vaiho få chansen. Han ersatte mot Elfsborg.
- Det är alltid roligt att spela! Synd bara att vi gjorde en mindre bra match och tappade tre poäng, säger han.
Hur känner du kring att eventuellt få stå i derbyt?
- Om det skulle bli så är jag redo för det. Det blir en rolig match. Fullsatt Tele2.
Isaksson om Vaihos inhopp:
- Han gjorde det bra. Det var en otacksam uppgift.
Vad säger du om 2-2-resultatet?
- Jag tycker att vi skulle ha vunnit i dag. Hade vi gjort ett mål till under första 20 så hade vi stängt matchen.
Till sist: Isaksson pikades skämtsamt av lagkamraten och vännen Kim Källström efter skadan:
- Det är overkligt att han har en muskelskada... Vi får hoppas att han är med mot Hammarby, annars får Tommi spela och då löser han det bra.
Se när Isaksson skadade sig i spelaren ovan.