Efter en ny stark säsong i både Malmö FF och U21-landslaget har Jiloan Hamad varit ryktenas man.
Bland annat har han och Lazio kopplats ihop:
- Det som skrivits stämmer inte, men det har funnits intresse. Det är min agent Nenad Lukic som sköter alla kontakter, säger Jiloan Hamad efter första passet i Thailand.
Lazios sportchef Igli Tare sa sig inte veta vem du var, eller hur?
- Vi har legat lågt under hela den här perioden, jag har sagt till min agent att vi ska ligga lågt. Om vi hade velat sprida alla klubbar som är intresserade och mer än så, då hade vi kunnat gå ut med flera klubbar.
För ett år sedan bytte Jiloan Hamad agent och har numera Nenad Lukic och tillsammans avvaktar de januari-fönstret:
- Det finns såpass mycket intresse och det har varit sportchefer som ringt min agent och frågat om han vill komma och vad han kostar, men det har inte känts hundra än.
- Vi har hållit dörren öppen men de klubbar som kommit har varit från länder dit man åker mer för att tjäna pengar och det intresserar inte mig just nu.
Vill du gå nu?
- Det finns intresse och det kommer att komma konkreta grejer i januari. Men det bästa är att gå i sommar och vara med från början. Sedan är det dålig ekonomi i många länder, i Spanien är det många klubbar som säger att vi är intresserade och skriv inte på nytt och så får vi se i sommar.
Hur ställer du till dig till att förlänga?
- Med Malmö? Vet ej, vi har fått januari på oss att fundera. Som jag sa, det händer mycket i januari. Det är en speciell situation och Malmö vet min situation: att jag känner mig redo och att det är dags att röra sig vidare.
- Vi för diskussioner med Malmö hela tiden och de vill förlänga. När den här perioden är över och om jag inte hoppat på något så får jag sätta mig med Malmö.
Både Jimmy Durmaz och Guillermo Molins gick med ett halvår kvar - blir det likadant för dig?
- Jag har alltid sagt att det inte är den bästa situationen. Önskar att jag hade ett och ett halvt år kvar som Pontus och hade varit i det här läget i sommar, men det är som det är.
- Jag har förlängt mitt kontrakt en gång och man måste tänka på sig själv ibland. Men jag utesluter inget, kan bli att vi löser det med Malmö med en klausul.
I höstas var du kritisk till MFF och efterlyste en satsning, hur ser du på det i dag?
- Jo, det var jag, det var jag. Det ser bra ut nu men det är svårt om det försvinner spelare. Då ser det tunt ut, men jag tror att de har en plan om det sker, att de vet vilka spelare de vill ta in.
MFF:aren är van vid att följa med på Hamréns vinterturnéer:
- Det är kul, det är tredje gången jag är med och jag har aldrig tränat så hårt som inför det här.
Kan du nå det riktiga landslaget sett till konkurrensen?
- Det är konkurrens men det sporrar mig och jag var med i truppen mot England.