Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Officiellt: Djurgården lånar ut Therkildsen

Allsvenskan

Nu är det officiellt.
Peter Therkildsen lånas ut till polska Widzew Lodz.
- Det känns bra, säger han i ett uttalande. 

4:33
Nästa

Avbryt
Försök igen

Foto: Bildbyrån.

Se höjdpunkterna från Djurgården-Sandviken i spelaren ovan.

Karlbergs BK - GAIS
Karlbergs BK
GAIS
STREAMA IDAG 18:25
IFK Norrköping - Örebro SK
IFK Norrköping
Örebro SK
STREAMA IMORGON
FC Stockholm - Hammarby IF
FC Stockholm
Hammarby IF
STREAMA IMORGON
Kalmar FF - Varbergs BoIS
Kalmar FF
Varbergs BoIS
STREAMA IMORGON
Trelleborgs FF - AIK
Trelleborgs FF
AIK
STREAMA IMORGON
IK Oddevold - Djurgårdens IF
IK Oddevold
Djurgårdens IF
STREAMA PÅ SÖNDAG

LÄS ÄVEN: Dif lånar ut Granström


Det har inte blivit särskilt mycket speltid i blårandigt för den 26-årige kantspringaren. I jakt på fler minuter lånas Peter Therkildsen nu ut.

Han byter Djurgården mot Widzew Lodz, som är elva i den polska högstaligan. 08-gänget pekar på "skarp konkurrens" som anledning till beslutet att gå skilda vägar på tillfällig basis.

- Det känns bra att komma hit till Widzew, det ska bli spännande att få uppleva en ny kultur och förhoppningsvis få spela mycket fotboll. Jag har hört mycket bra saker om ligan, det är en hög nivå fotbollsmässigt och det verkar vara intensivt på läktarna med ett riktigt bra tryck från supportrarna, säger Therkildsen i ett uttalande.

Annons

- Självklart kommer jag att sakna den unika vardagen i Stockholm och våra fantastiska supportrar en del. Och även alla mina lagkompisar som blivit som en ny familj och jag kommer att följa deras framfart i Allsvenskan i vår. Men främst ska jag fokusera på att göra en riktigt bra vårsäsong här nere i Lodz.

Låneavtalet sträcker sig fram till den 1 juli 2025. 

Sportchef Bosse Andersson om lösningen:

- Vi har en tuff konkurrenssituation och vi ser att det finns spelare som är på väg tillbaka från skada och spetsar till det ytterligare på vissa positioner. Vi har haft diskussioner med Peter och det har funnits intresse för honom från olika håll. Peter behöver få mer speltid och det här är en bra möjlighet att kunna få det i ett lag som har ett stort förtroende för honom. Det kan i sin tur öppna upp andra dörrar och det finns en option mellan klubbarna, så där vi får vi utvärdera läget i sommar.

Annons

Therkildsen kom till Djurgården från norska Haugesund i februari i fjol. Hans kontrakt sträcker sig till sommaren 2027.

Publicerad 2025-02-19 kl 10:07
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS