André Rømer anslöt till IF Elfsborg från danska Randers inför säsongen 2021. Sedan dess har han varit given på mittfältet, och startade i fjol 27 av 30 matcher i allsvenskan.
Dansken satt redan på ett avtal över säsongen 2024, men nu står det klart att han förlänger kontraktet med ytterligare ett år.
- Jag är såklart jätteglad, det var en no-brainer för mig, säger Rømer till Elfsborgs hemsida och fortsätter:
- Jag trivs riktigt bra här och har bra lagkamrater. Frun har fått jobb och barnen trivs i förskolan. Vi har det jättebra.
Elfsborgs klubbchef Stefan Andreasson om förlängningen:
- André har visat sedan första dagen han kom hit varför vi så gärna ville få honom till IF Elfsborg då han har växt ut till en av Allsvenskans bästa spelare i sin position och varit en självklar spelare i vår startelva. Han har förmedlat i våra diskussioner att han trivs väldigt bra med familjen i Borås och därför känns det väldigt bra att vi nu kunnat förlänga hans avtal till säsongen 2025 ut, säger Andreasson.
Härnäst väntar bortamatch mot BK Häcken för IF Elfsborgs del, som just nu ligger sjua i den allsvenska tabellen.