Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Polisinspektören Jesper Molander pudlar

Allsvenskan

Polisinspektören Jesper Molander "hoppades nästan något skulle hända" i derbyt.
Nu pudlar han.
- Jag syftade inte på att jag hoppades att det skulle bli våldsamt, säger Molander till HBL.

Foto: Bildbyrån.

I spelaren ovan ser du höjdpunkterna från Stockholsmderbyt.

Finländska kollegor var på plats i Stockholm för att stötta svensk polis i Stockholmsderbyt mellan Djurgården och Hammarby på söndagen. Tanken var att grannmyndigheten i öst skulle utbildas i publikhantering för att kunna kallas in som förstärkning vid behov i framtiden.

Inför matchen uttryckte Jesper Molander, kriminalinspektör vid polisens operativa avdelning Noa, att han förväntade sig "våldsamheter".

- Vi hoppas nästan, trots att man kanske inte ska göra det, att något händer. För att vi ska kunna testa modellen vi arbetat fram måste det nästan hända saker, annars är övningen inte särdeles lärorik, sa han till finländska Hufvudstadsbladet.

Annons

Uttalandet väckte kritik, bland annat från Djurgården, Svensk Elitfotboll och hos Noa självt.

Nu pudlar Molander.

- Jag försökte uttrycka att min förhoppning var att finska polisen skulle få uppgifter att göra inom sin kommendering. Jag syftade inte på att jag hoppades att det skulle bli våldsamt, säger han till HBL.

Molander beskriver att det var "lugnt genomförande" och att samarbetet fungerade "jättebra". Samtidigt betonar han att kommentaren inte skulle syfta till förhoppning om våld.

- Vi lägger både tid och krafter på att ta hit resurser från ett annat land, så hoppas vi också de får lärdomar av arbetet. Jag försökte förmedla att jag hoppades de skulle få arbeta. Jag försökte inte nära att det skulle bli våldsamheter, säger Molander till HBL.

Derbyt mellan Djurgården och Hammarby slutade 0-0.

Annons
Publicerad 2023-10-23 kl 11:11
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS