Under fredagen kom Sundsvall med beskedet att tränaren Joel Cedergren får lämna sitt uppdrag i klubben.
- Jag är ledsen både för den säsong som vi har gjort, som inte har varit bra, och sedan är jag ledsen för egen del. Jag hade gärna varit kvar, sa han själv till Fotbollskanalen.
Tills vidare tar Andreas Pettersson och Henrik Åhnstrand, som varit assisterande tränare under säsongen, över huvudansvaret.
Men klubbens ambition är att han en ny huvudtränare på plats redan på måndag. Detta berättar sportchefen Urban Hagblom för Fotbollskanalen.
- Det går bra (med arbetet att hitta en ny huvudtränare), men Andreas Pettersson och Henrik kommer matcha laget på söndag mot IFK Göteborg. De har varit med under hela veckan och gjort en matchplan inför matchen mot IFK Göteborg. Sedan är det vår ambition, och vi har kommit väldigt långt, att vi har en ny tränare på plats på måndag. Vi har en väldigt bra dialog med alternativ.
Jobbar ni på flera alternativ eller en specifik?
- Det är en specifik som vi jobbar med som har de kvalitéer som vi önskar så att laget spelar allsvensk fotboll 2020.
Tidigare under fredagen kom uppgifter från Expressen om att Anders Grönhagen, som bland annat varit verksam i Djurgården, Sundsvall, Elfsborg och Brommapojkarna, är ett alternativ.
Att Cedergren nu lämnar innan hans avtal löpt ut är en uppenbar ekonomisk kostnad för Sundsvall, men inte en som äventyrar klubbens ekonomi.
- Det hanterar vi med den ekonomi vi har. Det är också enligt prognos så att vi kommer hantera vår ekonomi. Det är fel att säga att det inte är några bekymmer, det är en tuff kamp med ekonomin hela tiden men den kostnaden kommer vi att hantera, säger han.