Tibbling: "Varit konkreta förhandlingar"
Allsvenskan
Simon Tibbling är på klubbjakt.
Han medger att det funnits intressenter.
- Men jag väntar på den rätta klubben, säger 30-åringen till bold.dk.
28:48
Försök igen
Foto: TT.
I spelaren ovan ser du senaste avsnittet av "Allsvenskan enligt Lundh och von Knorring".
Simon Tibbling, 30, är kontraktslös efter att ha lämnat Sarpsborg vid årsskiftet. Svensken bekräftar att han mottagit erbjudanden.
- Jag har haft en del intresse och det har också varit konkreta förhandlingar, men jag väntar på den rätta klubben, säger mittfältaren till bold.dk och fortsätter:
- Det viktigaste för mig är att det är en på plats som är bra för mig och min familj. Därför är det klart att Danmark, Sverige och Norge är intressanta länder.
Förutom Sarpsborg har Tibbling också ett förflutet i klubbar som exempelvis Brøndby och Djurgården.
Att vända tillbaka till Danmark är något som 30-åringen kan tänka sig.
- Jag hade fyra riktigt bra år i Superligaen. Det är en bra liga som jag kan bra. Så det är klart att det hade varit jätteintressant att vända tillbaka.
I väntan på ett hitta en ny klubb uppger Tibbling för bold.dk att han tränar tillsammans med Jonathan Augustinsson, som är klubblös efter att ha lämnat Rosenborg BK.
Publicerad 2025-02-06 kl 08:30