Hammarbys Nikola Djurdjic är Årets anfallare i Allsvenskan. På tisdagen fick den frispråkige Bajen-strikern ta emot utmärkelsen på Allsvenskans Stora Pris.
Hammarby slog under 2019 målrekordet med sina 75 mål i allsvenskan (räknat från 2008 då 16-lagsserien infördes) - och just Djurdjic själv stod för 13 fullträffar. Med det slutade han på fjärde plats i skytteligan. Bajen-anfallaren var dock överraskad över att han fick priset.
- Jag är faktiskt lite förvånad, säger han till C More och utvecklar:
- Buya Turay gjorde målet som gjorde att de (Djurgården) vann titeln. Men det är kul att vara här jag tycker att det är ett erkännande för allt vi gjorde det här året med vår offensiva fotboll.
Djurdjic har också skapat flertalet rubriker under året där han skickat passningar och pikar till diverse motståndare. Anfallaren berättar att det är någonting han tycker om.
- Jag gillar att provocera de andra lite. Jag tycker att det är roligt. Jag blir inte alltför irriterad själv. Jag vet hur spelet fungerar och jag kan leva med det. Jag kan kasta lite skit på en del, men jag kan också ta det. Det är inga ”hard fellings”. I slutändan tycker jag att vi har gjort allsvenskan spännande. Jag är glad över hur det blev när det kommer till ”trashtalk”.
Efter att ha tilldelats priset tyckte Djurdjic att det var rätt att det gick till en Bajen-spelare.
- Det är någon form av bekräftelse på den fotbollen Hammarby spelar i dag. Jag tycker definitivt att en Hammarby-spelare skulle fått det här priset, säger han.
Vad tror du att anledningen är till att du fick priset?
- Det måste vara en av oss som skulle få det, fotbollen vi har spelat är överlägset den bästa som spelats i allsvenskan genom tiderna. Det säger siffrorna också.
Ni gjorda många mål i år, vad kan vi förvänta oss av Bajen nästa säsong?
- Ett steg framåt. SM-guld och gruppspel i Europa. Det är målet. Vi kommer vara bättre nästa år.
Hur nöjd är du med säsongen?
- Ett steg framåt, men det svider fortfarande att vara så nära SM-guldet. Jag hoppades att vi kunde ta det.
Tvåa kom Malmö FF:s Markus Rosenberg och trea Mohamed Buya Turay.