En bit in i den första halvleken mellan Djurgården och AFC Eskilstuna på Tele2 Arena tryckte hemmalagets mittback Jacob Une Larsson in 1-0 på en hörna. Men efter att huvuddomaren Bojan Pandzic diskuterat situationen med sin assisterande domare höjde han armen i luften och dömde bort målet.
C Mores kommentator Lasse Granqvist hade svårt att förstå vad det var som hände, men fick sedan information om att Pandiz dömde bort målet på grund av offside. Troligtvis på grund av att Kevin Walker, som stod och störde AFC:s keeper Tim Erlandsson, ansågs stå nedanför Erlandsson när Une Larsson avslutade.
Men i pausen kunde inte Walker förstå varför nätkänningen inte godkändes.
- Jag har ingen aning. Jag stod vid målvakten och när Une nickar (sparkar) kanske jag står nedanför. Jag vet inte vad regelboken säger men det känns konstigt, sa Walker till C More.
AFC hade en spelare nere vid ena stolpen, men det krävs att man har två spelare (oftast en målvakt och en utespelare) nedanför sig för att man ska räknas som onside.
Se det bortdömda målet i spelaren ovan.