Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

TV: Straffkaos fram till 2-0 för AIK - fick slå om och bytte skytt

Allsvenskan

SOLNA. Peter Abrahamsson räddade en straff från Sebastian Larsson, vilken fick slås om.
Då klev Henok Goitom fram till punkten istället - och satte 2-0 till AIK mot Häcken.

Foto: Bildbyrån/C More.

Se straffdramat i spelaren ovan.

Det var drygt en halvtimme in i matchen mellan AIK och Häcken på Friends Arena under lördagen som AIK:s Henok Goitom gick ner i en duell med gästernas keeper Peter Abrahamsson. Domare Kristoffer Karlsson pekade på straffpunkten, vilket ledde till Häcken-protester.

Därefter klev AIK:s mittfältare Sebastian Larsson fram och slog straffen. Abrahamsson räddade skottet, men hemmalaget fick chansen att slå om straffen eftersom domare Karlsson bedömde att Paulinho var inne i straffområdet för tidigt. Vad det ledde till? Ännu fler Häcken-protester.

AIK valde sedan att byta straffskytt. Lagkaptenen Henok Goitom tog hand om det andra försöket och placerade in 2-0 i ena hörnet.

Annons

- Jag kommenterar inte det nu överhuvudtaget. Det finns ingen anledning till det nu. Han försöker göra sitt jobb, domaren, men det är klart att vi tycker att det är räddning. Så är det, säger Häcken-mittfältaren Erik Friberg till C More i paus.

Se straffdramat i spelaren ovan. 

Publicerad 2018-09-01 kl 16:56
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS