Uppgifter: Malmö FF säger nej till Hamad
Bundesliga
Enligt Kvällsposten är Jiloan Hamad intresserad av en comeback i Malmö FF i vinter.
Men tidningen hävdar att MFF väljer bort sin förre kapten.
Foto: Scanpix
Jiloan Hamad har en tuff situation i Hoffenheim, där han inte får någon speltid. Den svenske mittfältaren har också fått tillåtelse att lämna klubben gratis i vinter och i oktober öppnade 26-åringen för att återvända till sin gamla klubb Malmö FF. Då bekräftade han kontakt med MFF.
- Ja. Daniel har gjort klart vad som gäller, och vi får se vad som händer. Jag känner mig alltid välkommen hem den dagen jag väljer att återvända, sa Hamad till Fotbollskanalen.
Enligt Kvällsposten har också Hamad meddelat MFF att han är intresserad av att gå till den himmelsblå klubben i vinter. Men tidningen skriver vidare att Malmö väljer att nobba Hamad, eftersom man anser att tajmingen är fel. Bland annat på grund av att man har en stor trupp och att Hamad inte spelat många matcher de senaste åren.
Hamad tillhörde MFF mellan 2007 och 2014.
Publicerad 2017-01-11 kl 17:39