Det är svårt att hitta positiva saker i Trelleborgs FF. De har förlorat sju av de åtta senaste matcherna, där undantaget var 2-2 mot Dalkurd. På de åtta matcherna har de släppt in 25 mål, och deras kommande fyra ligamatcher är AIK borta, IFK Norrköping hemma, BK Häcken borta, och Djurgården hemma.
I måndags förlorade de med 1-6 hemma mot Gif Sundsvall, i dag med 3-0 borta mot Malmö FF efter att de släppt in tre mål de första 35 minuterna, varav två på hörnor. En del av spelet de i vanliga fall är bra.
- Över 90 minuter ska det kanske vara den här skillnaden, mellan svenska mästarna och en nykomling i allsvenskan. Vi vet om att vi kommer slita under den här mittenperioden, om man delar upp allsvenskan i tre delar, sa tränaren Patrick Winqvist efter matchen.
- Jag skällde på spelarna i halvtid, men i andra halvlek tycker jag de står upp jäkligt bra.
I den första perioden av säsongen tog Trelleborg elva poäng på tio matcher, inkluderat skrällsegrar mot Norrköping och Malmö. Sedan kom den här tyngre perioden, men de sista åtta matcherna den här säsongen är på pappret mot ”enklare” lag och det är kanske där som de kan lösa det. Med en match mer spelad har de fyra poäng upp till kvalplats.
- Vi vet att det är i höst de kommer vara de mest avgörande stegen för oss. Nu har vi vunnit varsin match, MFF och vi (1-0 till TFF i våras), så om man ser varje lag i den statistiken, de andra 15 lagen, så är detta ändå plus för oss.
En liten positiv del är att TFF:s starkaste period förra året också var senare under säsongen.
- När vi klev upp från division 1 till superettan visste vi att det skulle bli tufft. Jag gjorde ett brandtal till gruppen och föreningen då. Vi löste den uppgiften på ett utmärkt sätt och efter två års tid var vi i ett kval till allsvenskan.
- Vi sliter varje vecka för att klä in oss i kostymen som allsvenskan innebär.
- Vi vet att anfallsspelet är kanske det vi sliter mest med. Det låter kanske konstigt om man släpper in så många mål, men många mål kommer till av att vi inte spelar det anfallsspelet vi borde göra alla gånger.