Nya uppgifter: "Svennis" till Förenade Arabemiraten
Andra ligor och cuper
Enligt Al Nasr i Förenade Arabemiraten är Sven-Göran Eriksson ny teknisk direktör i klubben.
Foto: AP
Förra veckan gick München 1860 ut med att man gjort klart med Sven_Göran Eriksson som ny tränare för klubben. "Svennis" själv sade sig inte ha pratat med tyskarna, och efter ett par dagar fick München nobben.
Nu har nästa klubb som gör anspråk på att ha gjort klart med "Svennis" hört av sig. I En intervju med nyhetsbyrån AP säger Al Nasrs talesman Mohammed Mubarak att man kommit överens med "Svennis" som ska presenteras i morgon, måndag.
När fotbollskanalen.se når "Svennis" representant Lars Sternmarker så kan han inte sprida något ljus över Al Nasrs uttalande.
- Nej, jag vet inget. Jag ska prata med honom ("Svennis") i eftermiddag så då får vi se. Det är mycket uppgifter nu som dyker upp, säger han till fotbollskanalen.se.
Al Nasr som spelar i Förenade Arabemiratens liga tränas av den före detta landslagsmålvakten i Italien, Walter Zenga.
Publicerad 2013-01-20 kl 10:42