Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Messi sörjer Maradona: "Diego är evig"

La Liga

Diego Maradona har gått ur tiden.
Nu sörjs han av Leo Messi.
”Diego är evig”, skriver Barcelona-stjärnan på Instagram.

Foto: Bildbyrån

Rayo Vallecano - Real Valladolid
Rayo Vallecano
Real Valladolid
STREAMA PÅ FREDAG
Celta - Real Betis
Celta
Real Betis
STREAMA PÅ LÖRDAG
Las Palmas - Villarreal
Las Palmas
Villarreal
STREAMA PÅ LÖRDAG
Fotbollslördag Europa: Real Madrid - Atlético Madrid
Real Madrid
Atlético Madrid
STREAMA PÅ LÖRDAG
Sevilla - Barcelona
Sevilla
Barcelona
STREAMA PÅ SÖNDAG

På onsdagens kväll kom det tragiska beskedet om att Diego Maradona avlidit till följd av sviterna av en hjärtattack. Maradona blev 60 år gammal.

Tidigt utsågs Leo Messi till Maradonas arvtagare och efter beskedet om ikonens bortgång framförde Barcelonastjärnan sina kondoleanser.

Messi skriver på Instagram:

"En väldigt ledsam dag för alla argentinare och för fotbollen. Han lämnar oss men ändå inte eftersom Diego är evig. Jag tar med mig alla vackra ögonblick med honom och framför mina kondoleanser till hans familj och vänner. RIP".

Messi framförde även sina tankar till Maradona i samband med att han nyligen opererades för en blödning i hjärnan. Messi skrev då:

Annons

”Diego, all styrka i världen till dig. Jag och min familj vill träffa dig så snart som möjligt. En kram från hjärtat."

Maradona var efter sin aktiva karriär förbundskapten för det argentinska landslaget, mellan åren 2008-2010, och basade över Messi bland annat under VM i Sydafrika 2010.

Publicerad 2020-11-25 kl 19:11
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS