Stormen kommer och går här i Stockholm.
På förmiddagen drar regnet och snön plötsligt in som ett mörker över hustaken. Sedan ljusnar det lika snabbt. Då passar jag på att springa mitt löpvarv på Långholmen. Lite is under skorna är det enda som skvallrar om att det är vinter.
Sedan vid 16, när jag ska hämta barnen, har det börjat friska i och bussen bärs nästan fram i backarna av den kraftiga vinden.
Har min farsa på besök. Han håller på Juventus. Han är också av den bestämda uppfattningen att även jag borde göra det. Han har inte släppt fadersupproret som ägde rum när jag som sjuttonåring drog till Rom 1989 och förälskade mig för all framtid.
När han motvilligt erkänner att jag nog är körd smyger han in sin Juve-propaganda till mina barn.
Jag hoppas det faktum att jag faktiskt döpte min son till Totti vaccinerat honom från alla andra lag förutom Roma.
Totti ja. Han är i full träning igen. Och med tanke på hur Roma sett ut framåt de senaste matcherna är han extremt välkommen tillbaka.
I tunnelbanan möter jag kollega Pierre Matteoni i synnerligen förträfflig halsduk…
I morgon är det lottning till VM. Cesare Prandelli har varit en smula otydlig när det gäller vilken typ av grupp han helst vill hamna i.
Ju enklare desto bättre är väl en rimlig ordning.
Samtidigt vill ingen förbundskapten stå där med evighetslång näsa efter att ha lottats i ev svår grupp.
Faktum är dock att Italien brukar hamna i relativt enkla grupper och de gånger Italien vunnit eller gått långt har de hamnat i relativt enkla grupper.
1982, när man vann, hade man Peru, Kamerun och Polen.
VM 1990 hade man Tjeckoslovakien, USA och Österrike.
2006 hade man Ghana, Tjeckien och USA.
Kul snack med Johanna och Thomas i Calciomania senast. Spännande med de ständiga inbördeskrigen i Toscana. Det är tur att Fiorentina inte har en stadsrival att slåss med. Det hade kunnat sluta i totalt förfall.
Under medeltiden krävdes inte mer än fyra tegelstenar, en brynja och en trasig flagga för att någon skulle kalla samman sina släktingar och starta krig mot stenhögen några meter snett till höger. I Toscana har folk ägnat sig åt att slå ihjäl varandra på fälten i urminnes tider och det har krävts exakt allt och ingenting för folk att dra ut i krig mot grannbyn eller byn något längre bort…
Det svåraste med vintern? Inte kylan, inte barnens tusentals lager kläder, blöta strumporm trasiga kängor, stormbyar, inställda tåg, slask, snödrivor eller fuktigt grått överallt.
Mörkret…
Mörkret är värst.
Jag vill in i ljuset igen. På alla sätt.