1:53
Försök igen
Uppgifter: Roma jobbar hårt på att få in Ancelotti
Sillybloggen
Roma har så här långt haft en tuff säsong, och har gjort två tränarbyten. När säsongen började var Daniele De Rossi boss, innan Ivan Juric tog över i september och sedan blev ersatt av Claudio Ranieri i mitten av november.
Nu uppger spanska tidningen AS att Romas ägare jobbar hårt på att locka Real Madrid-tränaren Carlo Ancelotti till klubben i sommar. Roma-ledningen uppges vilja ge Ancelotti ett generöst erbjudande med höga sportsliga ambitioner.
Ancelotti har i dagsläget kontrakt med Real Madrid till sommaren 2026, men under den här säsongen har det spekulerats kring att han kan lämna tidigare än så, då det varit lite blandade resultat. Ancelotti har inte tränat Roma tidigare, men spelade i klubben mellan 1979 och 1987.
Publicerad 2025-02-05 08:24