Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Henning Berg-rykte väcker ilska: "Irriterade"

Sillybloggen

I juni 2024 hoppade Henning Berg av sitt uppdrag som tränare för AIK och två månader senare tog han över AEK Larnaca. Norrmannens kontrakt med den cypriotiska klubben sträcker sig den 31 maj.

Nu rapporterar flera medier, däribland AlphaNews.Live, att det går rykten om att 55-åringen kommer att ta över Omonia Nicosia i sommar. Spekulationerna får AEK Larnaca att rasa.

-De senaste dagarna har det här ryktet gått runt i media. Det är störande och vi kräver respekt, säger presstalespersonen Kyriakos Dimitriou till SPORT FM 95.0 enligt Protathlima.

Dimitriou fortsätter:

– Ingen vet vad som kommer att hända i sommar och vi har inte fattat något beslut om nästa säsong. I det här fallet är vi irriterade och kräver respekt.

AEK Larnaca och Omonia Nicosia är toppkonkurrenter i cypriotiska ligan.

Annons

Henning Berg basade över Omonia Nicosia från 2019 till 2022. På Cypern har norrmannen även tränat Pafos.

Publicerad 2025-03-10 12:20

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS