Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Carragher kritiserar Cucurella: "Han förstår inte vad som händer"

Champions League

Ben Chilwell visades ut mot Real Madrid.
Ansvarig för det röda kortet är Marc Cucurella, enligt Jamie Carragher.
- Han förstår inte vad som händer i matchen, säger han enligt Daily Mail.

Foto: Bildbyrån

Se höjdpunkterna från matchen i spelaren ovan.

Marc Cucurella kom till Chelsea som en prestigevärvning men spanjoren har minst sagt fått det svårt att stämma i London-klubben.

När Kalidou Koulibaly klev av skadad efter 55 minuter på Santiago Bernabeu byttes Marc Cucurella in och fyra minuter senare var Ben Chilwell utvisad.

Jamie Carragher kritiserade Cucurella för hans roll i utvisningen.

- Rodrygo är blixtsnabb, det går inte att stöta och det gjorde inte Cucurella. Han ger sig själv ett par meter, vilket är okej. Hans problem är att han inte reagerar, säger Carragher och fortsätter:

- När bollen går och Rodrygo går runt, då står Cucurella helt still. Han ändrar inte tempo, han förstår inte vad som händer i matchen.

Annons

Vidare menade Liverpool-ikonen med en Champions League-titel på sitt cv att Chelsea inte lyckades anpassa sitt spel för Europa utan man var kvar i gamla synder.

- När man spelar i Europa är det skillnad från Premier League. I stunder är det långsammare, det känns nästan som en välgörenhetsmatch. Men det är europeisk fotboll, hur väl Real Madrid byter tempo. Alla står still och plötsligt exploderade Rodrygo.

Real Madrid vann det första mötet med 2-0 och en tuff uppgift väntar Chelsea på Stamford Bridge nästa vecka.

Alla matcher från Champions League sänds på C More.

Publicerad 2023-04-13 kl 07:42
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS