Mot Paris Saint-Germain, i åttondelsfinalen av Champions League, stod Barcelona för en sanslös vändning under slutminuterna. 4-0-förlusten i det första mötet vändes till seger då laget gjorde tre mål under de absoluta slutminuterna.
Men att vända ett tremålsunderläge mot Juventus skulle visa sig vara en hårdade nöt att knäcka.
Hemmalaget saknade visserligen inte chanser och bland annat hade Lionel Messi ett avslut utanför i den första halvleken. I den andra fick argentinaren ytterligare en möjlighet, den här gången efter att Gigi Buffon missat att plocka ner en hörna. Avslutet gick dock över.
Sett till matchen som helhet blev det faktiskt aldrig riktigt spännande. Italienarna spikade igen bakåt och Barcelona hade svårt att skapa de riktigt farliga chanserna.
Den mållösa matchen innebär att Barcelona nu är utslaget ur Champions League. Det innebär också att Lionel Messi fortsatt aldrig har gjort mål på veteranmålvakten Gianluigi Buffon.
- Att inte släppa in ett enda mål mot Barcelona visar på styrka och kvalitet, säger managern Max Allegri enligt Champions Leagues twitterkonto.
Startelvor
FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Alba – Iniesta, Busquets, Rakitic – Neymar, Suarez, Messi
Juventus: Buffon - Alves, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic - Cuadrado, Dybala, Mandzukic - Higuain