Lyon kryssade mot RB Leipzig i Champions League och det räckte för att den franska klubben skulle ta sig vidare till åttondelsfinal. Efter slutsignal var det dock inga glädjescener, snarare deg motsatta.
Enligt L’Equipe var stämningen spänd mellan laget och supportrar på grund av att spelarna inte tackat för stödet. Och när matchen var slut sprang en supporter in på planen och höll upp en banderoll med en åsna och texten ”lämna klubben, Marcelo”. Stjärnan Memphis Depay gillade inte vad han såg och sprang fram och försökte rycka plakatet från supportern. Därefter hamnade Depay i fysisk konfrontation med supportrar som befann sig i närheten. Till slut lugnande det ner sig, men då valde den kritiserade backen Marcelo att visa sitt missnöje genom att peka finger mot publiken.
När spelarna lämnat planen var Memphis Depay fortfarande frustrerad.
- Jag är rasande, säger han enligt L’Equipe.
Han fortsätter:
- Vad behövs? Att vi ska tacka dem när de förolämpar våra familjer och barn? Det är ingen mening att spela inför en fullsatt stadion om man efter matchen inte kan tacka publiken. De spottade på oss, de spottade på oss.
Även klubbpresidenten Jean-Michel Aulas uttalade sig efter händelsen och han berättade att bestraffningar kommer att utfärdas.
- Liksom straff kommer att följa på banderollen med nidbilden på Marcelo, så bör Marcelo inte reagera som ha gjorde. Den enda ursäkten var att det kom efter förolämpningarna