Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Tio A-lagsspelare med covid-19 i Sjachtar inför mötet med Real: "En mardröm"

Champions League

I kväll gästar Sjachtar Donetsk Real Madrid.
Då saknas tio A-lagsspelare hos bortalaget på grund av covid-19.
- Det är otroligt, säger Sjachtars tränare Luis Castro.

Foto: Bildbyrån.

Girona - Getafe
Girona
Getafe
STREAMA PÅ FREDAG
Leganés - Deportivo Alavés
Leganés
Deportivo Alavés
STREAMA PÅ LÖRDAG
Osasuna - Real Madrid
Osasuna
Real Madrid
STREAMA PÅ LÖRDAG
Atlético Madrid - Celta
Atlético Madrid
Celta
STREAMA PÅ LÖRDAG
Villarreal - Valencia
Villarreal
Valencia
STREAMA PÅ LÖRDAG

En ny Champions League-säsong är här och i kväll tar Real Madrid emot Sjachtar Donetsk på hemmaplan. Förutsättningarna för det ukrainska laget kunde ha varit bättre då hela tio A-lagsspelare missar mötet då de testat positivt för covid-19.

Enligt El País är målvakten Andriy Pyatov en av spelarna som inte är med. Dessutom uppges brassestjärnorna Taison, Alan Patrick och Junior Moraes inte heller vara med.

Diskussioner om att matchen ska skjutas upp har förekommit, men som bekant ska matcherna numera spelas så länge ett lag har 13 spelare eller fler tillgängliga, vilket Sjachtar har inför mötet med Real Madrid.

Annons

- Det här är en mardröm, en mardröm för hela mänskligheten. Jag trodde aldrig att något liknande skulle hända oss, att vara utan så många spelare till en match. Det är otroligt, men det är den världen vi lever i dag, säger Sjachtars tränare Luis Castro enligt Football-Espana

Publicerad 2020-10-21 kl 17:32
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS