Efter fjolårets säsong i damallsvenskan, när Rosengård kammade hem SM-guldet efter 25 segrar av 26 möjliga, drog spelarna intresse till sig från några av världens största klubbar. Men det var inte bara spelarna som var attraktiva på marknaden. Det fanns även intresse för huvudtränaren Joel Kjetselberg.
Kjetselberg tog över som huvudtränare i april 2023 och förra hösten förlängde han sitt kontrakt. Nu berättar han att även han hade förslag på nya uppdrag på bordet.
- Jag har väl aldrig sagt det öppet att jag har haft det. Kanske var det underförstått, men så var det, säger han till Fotbollskanalen.
Var det självklart att stanna i Rosengård?
- Så som jag såg på det så får man väldigt sällan möjligheten att få vara i sin egen hemstad, på allra högsta nivå i Sverige och att dessutom få spela Champions League, säger han och tillägger att trivs väldigt bra i FC Rosengård.
- Mina barn går i skolan här, vi har vårt hus här och min fru har sin butik här. Det ska mycket till för att det budet som kommer någon annanstans ifrån ska vara värt att flytta för. Då behöver det vara någonting som är väldigt bra. Med det sagt så var det ingenting som stämde så pass bra, säger han.
Det nya kontraktet sträcker sig över två år.