Högeryttern Roony Bardghji kämpar sig tillbaka från en allvarlig knäskada i maj förra året och är snart redo för en återkomst i FCK-tröjan. Under tiden gör en annan Bardghji väsen av sig i FCK Talent.
Rayan Bardghji, 15, tillhör formellt U17-truppen. Men anfallaren spelar ibland även med U19-laget, som varit ett av Danmarks två-tre bästa lag i åldersklassen de senaste åren.
I U17-lagets senaste träningsmatch mot Viborg FF gjorde Bardghji fem mål. Han nätade även fem gånger i en annan match mot FC Midtjylland för ett år sedan, och Bardghji har hittills stått för 18 mål och assister på 17 matcher den här säsongen.
Fotbollskanalen pratade med Mathias Aw på Copenhagen Sundays, en mediakanal som täcker FC Köpenhamn ur ett supporterperspektiv. Han menar att lillebror Bardghji nämns i vissa FCK-kretsar.
- Han har ett gott rykte och han är en av talangerna man håller ögonen på. Man är klar över att det är en stor talang. Det är någon som vid 14 års ålder spelade förhållandevis regelbundet med U17-laget, och som nu är igång med att spela med U19 i träningsmatcher, säger Mathias Aw.
Hur ovanligt är det att träna med U19 i hans ålder?
- Förhållandevis. Det är inte supernormalt. Det finns en spelare som var runt A-laget som 15-åring, men det ser man inte ofta. Ibland händer det och just nu tränar en 16-åring med A-laget, Viktor Dadason, så det är inte helt nytt. Men det sker inte så ofta och det är ett fint kvitto för Rayan.
Om han har talangen, tror du att det finns en väg för honom till seniorlaget?
- På sikt, ja, kanske. Mycket kan hända och det beror på hans utveckling, men också om han håller sig skadefri. Man kan se Roony som fick ett bakslag med en svår knäskada, och om det händer Rayan också så är det omöjligt att svara på.
- Men fortsätter han sin utveckling och håller sig fokuserad så kan jag se honom i FC Köpenhamns A-lag på sikt, men konkurrensen är hård i U17- och U19-laget. Det finns några riktigt stora talanger, där Rayan är en av dem, men jag vill inte säga att han är den största.
Vilka likheter och skillnader ser du mellan honom och hans bror?
- Båda är väldigt bra tekniskt. Rayan är högerfotad, Roony vänster, men de är riktigt tekniska och förstår spelet. Spelar man med äldre i den åldern så är du väldigt intelligent, vilket Rayan är liksom Roony. Båda har en fin avslutsteknik men jag har alltid tyckt mer om Roonys avslutsteknik, som var mer allsidig och bättre när han var 15.
Rayan Bardghji tillhör även det svenska P16-landslaget. Han fyller 16 i november.