Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Svennis: Två kvartsfinaler – Capello: Största VM-förlusten någonsin

qEMdam2

Det var under Fabio Capello det skulle hända – England skulle till slut lyckas i VM, men istället blev det respass i åttondelsfinalen och största VM-förlusten någonsin.

Sven-Göran Eriksson fick utstå blytung kritik under sin tid som engelsk förbundskapten, men i efterhand kanske en hel del kritiker kommer att få omvärdera svenskens förbundskaptensgärning.

Hans efterträdare Steve McClaren floppade och därefter spände FA musklerna ordentligt. Man anställde Fabio Capello med en jättelön, över 60 miljoner kronor om året, och hoppades och trodde att den italienske stjärnmanagern var den som skulle kunna leda England till det VM-guld man längtat efter sedan 1966.

Men, så blev det inte. Medan ”Svennis” tog England till två VM-kvartsfinaler blev det för Capello nätt och jämnt avancemang till åttondelsfinalen – och väl där fick han se sitt England inkassera den största VM-förlusten någonsin.

Annons

Sedan tidigare var 2-4 mot Uruguay 1954, och 1-3 mot Brasilien 1962, de största engelska förlusterna i VM-historien.

Publicerad 2010-06-27 kl 17:56
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS