Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Buffon bekräftar ryggskadan

qEMdam1

Gianlugi Buffon tvingades byta redan i paus. Nu bekräftar han skadan - men säger själv att han ska hinna bli frisk till mötet mot Nya Zeeland om sex dagar.

Gianluigi Buffon bara försvann. Efter första halvlek var han utbytt och nu säger han själv att det rör sig om en ryggskada. Han ska dock hinna bli frisk till nästa gruppspelsmatch mot Nya Zeeland.

- Jag hoppas vara frisk om två dagar, säger han enligt AP.

Det var direkt efter paus som bilderna zoomade in Federico Marchetti som sprang in på planen. Buffon var utbytt och det är oklart vad som hänt med honom. Utan Buffon lyckades ändå Italien komma igen i matchen och kunde kvittera med halvtimmen kvar att spela. Imorgon möter Slovakien Nya Zeeland, vilka är Italien och Paraguays övriga motståndare i grupp F.

Annons
Publicerad 2010-06-15 kl 00:24
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS