28-åriga Zecira Musovic har varit förstaalternativet i svenska damlandslaget senaste åren och huserar till vardags i Chelsea. Men nu väntar en paus från fotbollen.
I sociala medier meddelar nämligen Musovic att hon är gravid. Hur långt hon är kommen i sin graviditet framgår inte, men Chelsea ger besked om att hon inte kommer spela mer resten av säsongen.
"Alla i Chelsea vill gratulera Zecira till hennes glada nyhet och vi är alla glada över att välkomna ett nytt tillskott i The Blues-familjen", skriver Chelsea i ett uttalande.
I juli ska svenska damlandslaget spela EM 2025. Huruvida Musovic kommer kunna delta i mästerskapet är i nuläget oklart.
Musovic själv:
"Vi (familjen) har tagit ett stort steg mot en av våra största drömmar. Om allt går som planerat har vi ytterligare en sportperson på väg. Jag är gravid", skriver hon på Instagram.
I ett uttalande via Chelseas kanaler säger hon:
- Jag växer fortfarande, och förhoppningsvis kommer jag att växa ännu mer. Jag är ett steg närmare att uppfylla en av mina största drömmar i livet och jag är så redo att dela den här glada nyheten med er. Jag kommer att addera ytterligare en Chelsea-medlem i vår familj eftersom jag är gravid.
Musovic har spelat i Chelsea sedan 2021. Hon stod majoriteten av alla matcher när Blågult tog brons i VM 2023.