PSG, med den dåvarande tränaren Unai Emery i spetsen, var på jakt efter anfallsförstärkningar sommaren 2017. Man hade kommit fram till en handfull spelare som var av intresse för klubben. Mohamed Salah, ett av namnen på önskelistan, ansågs inte passa in i en storklubb och i stället valde man att gå för Neymar och Kylian Mbappé.
Inför Arsenals möte med Liverpool på Anfield har Emery berättat att han som PSG-tränare motsatte sig köpet av Salah.
- Vi var frågande till om han verkligen kunde hantera pressen som finns på spelarna i en storklubb, säger Emery till The Guardian.
- Nu vet vi, efter ett och ett halvt år i Liverpool, att han klarade pressen och är en av världens fem bästa spelare.
I sin debutsäsong i England mäktade Salah med imponerande 32 ligamål på 36 matcher. Årets notering på tolv mål gör att han återigen är med och slåss om skytteligatiteln i Premier League.
Vid 18:30 på lördag gästar Arsenal Anfield.