Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Evertons tränare: "Säljer inte Stones i januari"

Premier League

Det blev inget Chelsea i somras, och det lär inte bli någon flytt för John Stones i vinter heller.
- Det spelar ingen roll om Chelsea kommer tillbaka, säger tränaren Roberto Martinez.

Foto: Scanpix

Under sommaren kom hela tider uppgifter som kopplade samman Evertons mittback John Stones med Chelsea. Det blev däremot ingen affär då Liverpool-klubben satte ner foten och tackade nej till flera attraktiva bud.

Nu i vinter är det möjligt att fler bud kommer att komma in, men kommer att nobbas enligt tränaren Roberto Martinez.

- Det spelar ingen roll om Chelsea kommer tillbaka för att värva honom. Vi har byggt en trupp för att se hur långt den kan gå under tio månader, säger han enligt The Mirror.

- Vi kommer inte att sälja något under januari om det inte är spelare som inte fått spela något och där vi måste hitta en annan lösning. Så ifall det är en startspelare så är det inte ett alternativ att sälja.

Annons

John Stones sitter på ett kontrakt som löper ut under sommaren 2019.

Publicerad 2015-12-16 kl 08:35
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS