Efter den tunga förlusten hemma mot Leicester kom Chelsea närmast från en seger i bortamötet med Watford. Nu ställdes man mot ett Crystal Palace med tre raka ligamatcher utan förlust, och som för bara en dryg vecka sedan besegrade självaste Manchester City på bortaplan.
Matchen var mållös genom hela den första halvleken, men i upptakten av den andra gav N'Golo Kanté Chelsea ledningen efter att ha tagit emot en höjdboll i straffområdet och skjutit ett skott som Vicente Guaita i Palace mål inte klarade av att hålla. Målet var fransmannens tredje i ligan för säsongen.
Målet blev matchens enda, och gör att Chelsea tar andra raka segern i ligan och klättrar upp på 43 poäng, en bakom tabelltrean Manchester City med en match mer spelad. Upp till serieledande Liverpool har Chelsea elva poäng. Palace ligger i och med förlusten kvar på 14:e plats i Premier League.
I nästa match ställs Chelsea mot Southampton hemma på Stamford Bridge.
Startelvor:
Crystal Palace: Guaita - Wan-Bissaka, Tomkins, Sakho, van Aanholt - Milivojevic, Kouyaté, McArthur, Schlupp - Townsend, Zaha.
Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Rudiger, Luiz, Alonso - Kanté, Jorginho - Barkley, Willian, Hazard - Giroud.