Liverpool ville ta sin åttonde raka seger i Premier League när förre tränaren Rafael Benitez kom på besök på annandagen med sitt Newcastle.
Matchen blev en ganska bekväm historia för hemmalaget, som tog tag i taktpinnen direkt. Utdelningen kom på en hörna som slogs snabbt och Andy Robertson slog in från vänsterkanten på ett tillslag. Efter en dålig rensning av Newcastle-försvaret landade bollen hos Dejan Lovren som slog till med en sträckt halvvolley i nättaket till 1-0 för Liverpool.
I slutet av halvleken hade också Xherdan Shaqiri en bra chans på en frispark som han skruvade över muren, men Dubravka var snabb över och lyckades styra bollen över ribban.
I inledningen av andra halvlek blev Mohamed Salah dragen i armen av Paul Dummett och föll i straffområdet. Domaren pekade på straffpunkten och egyptiern tog hand om straffen själv och rullade behärskat in 2-0 längs med backen. Målet var Salahs tolfte för säsongen, och han går därmed upp i delad skytteligaledning tillsammans med Pierre-Emerick Aubameyang.
Efter det tog sig även Shaqiri sig in på målprotokollet. Efter lång press spelade Jordan Henderson en rak boll mot Alexander-Arnold som slog ett rakt inspel som Xherdan Shaqiri enkelt kunde raka in sitt sjätte ligamål för säsongen.
En inhoppande Fabinho fastställde slutresultatet med sitt först mål i Liverpooltröjan. Salah slog en hårt skruvat hörna från höger som brassen nickade in vid första stolpen.
I slutet höll Alissons nolla på att spräckas när målvakten var ute långt för att bryta en boll. Men med lite hjälp av försvarana och en räddning långt ute i straffområdet fredade målvakten sitt mål och höll nollan för tolfte gången under säsongen.
- Vi måste hålla igång det här tempot och de kommande matcherna kommer vi se var vi befinner oss. Varje match spelar roll nu, säger Dejan Lovren efter matchen, enligt BBC.
Vinsten ger Liverpool ytterligare försprång i toppen av Premier League, då City förlorade mot Leicester. Försprånget för Merseysidelaget är nu sex poäng i toppen av tabellen, men då till Tottenham som gick om Manchester City med sin seger mot Bournemouth.
- Vi kollar bara på oss själva, hur vi presterar och det här är vad vår tränare vill ha av oss. Resten kommer. Det är en bra dag för oss, bra för fansen och låt oss göra det här igen mot Arsenal, säger Lovren.
Startelvor:
Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Lovren, van Dijk, Robertson - Henderson, Wijnaldum, Shaqiri - Salah, Mané, Firmino
Newcastle: Dubravka, Yedlin, Fernandez, Lascelles, Dummett, Ritchie, Diamé, Hayden, Kenedy, Muto, Joselu