Inför matchen mot Fulham hade Arsenal besegrat West Ham, Cardiff, Newcastle, Poltava, Everton, Brentford, Watford och Qarabag. Och nu har Londonlaget förlängt sin svit efter vinsten mot Fulham - och det trots att Mesut Özil och Petr Cech missade mötet på grund av skador.
Unai Emery bänkade spjutspetsen Pierre-Emerick Aubameyang inför matchen. Då visade Alexandre Lacazette vad han gick för med två mål samtidigt som Aubameyang inte ville vara sämre när han kom in i matchen.
Efter en halvtimme tog Arsenal ledningen då Nacho Monreal hittade in till Lacazette i straffområdet. Fransmannen tog emot, vände snabbt och slog till med ett fint avslut vid den första stolpen och Arsenal hade 1-1.
Innan halvtidsvilan kvitterade dock Fulham genom André Schürrle. Då klev Lacazette fram igen.
Strax efter paus gjorde han 2-1 till Arsenal. Fransmannen fick bollen från Danny Welbeck, tackade och tog emot och tryckte i väg ett avslut som slank in vid den första stolpen.
Det var Lacazettes sista mål i matchen, men inte Arsenals sista nätkänning. Bortalaget på Craven Cottage gjorde 3-1 efter ett mönsteranfall där Aaron Ramsey avslutade med en läcker klack och sedan utökade inhopparen Pierre-Emerick Aubameyang med ungefär tio minuter kvar att spela. Men gabonesen var inte klar där och i slutet av matchen stänkte han dit 5-1, vilket också blev slutresultatet.
- Även om vi förlorade de två första matcherna så visar vi att det inte var jordens undergång, säger Lacazette enligt BBC.
- Supportrarna får välja vem som gjorde det snyggaste målet, det bästa är att vi gjorde mål, säger Lacazette.
Därmed tog Arsenal sin nionde raka seger med liga- och cupspel inräknat och efter åtta spelade Premier League-omgångar har Londonlaget spelat ihop 18 poäng.
Lagens startelvor:
Fulham: Bettinelli - Christie, Odoi, Ream, Le Marchand - Seri, Anguissa, Vietto, Schürrle, Sessegnon - Mitrovic.
Arsenal: Leno - Bellerin, Mustafi, Holding, Monreal - Torreira, Xhaka - Iwobi, Mchitarjan, Welbeck - Lacazette.