Det gick vilt till när Liverpool och Everton kryssade, 2-2, den 12 februari och ett bråk utbröt på slutsignal. Mitt i tumultet löpte även Liverpool-tränaren Arne Slot amok och han tilldömdes rött kort för sitt agerande. Påföljden blev två matchers avstängning för nederländaren och därtill böter på 70 000 pund, ungefär 940 000 kronor.
Så, vad var det som Slot gastade mot domarna i kalabaliken? FA har nu släppt en rapport om tjallet och där framgår det att huvuddomaren Michael Oliver och hans team tros sig hört att Slot sagt att de gav Everton ”fucking allt” och att domaren skulle ”vara stolt över insatsen” i samband med att tränaren tackade för matchen. En minut senare ska Slot återkommit och tackat för matchen igen. ”Om vi inte vinner ligan, då kommer jag fucking att skylla det på er”, ska nederländaren sagt då. Därefter ska han även kallat en assisterande domare för ”din jävla skamfläck” två gånger.
Ur rapporten framgår det att Slot medgett att hans agerande var oacceptabelt och har erkänt sig skyldig till anklagelserna. Däremot hade han vissa invändningar till språkbruket han tros ha använt. Slot hävdade exempelvis att han sagt ”om vi inte vinner ligan, då kommer jag att tacka er för det” och inte ”om vi inte vinner ligan, då kommer jag fucking att skylla det på er”. Andemeningen var dock densamma och därför hade det ingen påverkan på straffet. Däremot motsatte sig inte Slot att han kallat en assisterande domare för "skamfläck".
Senare under tisdagen uttalar sig tränaren om sin avstängning.
- I det ögonblicket så var jag väldigt känslosam. Jag valde att gå in på planen i stället för att hålla mig lugn. Jag borde föregå med ett bättre exempel än vad jag gjorde. Michael (Oliver) har varit i ropet en hel del nyligen och jag hjälper inte honom om jag agerar så, säger han enligt The Athletic-journalisten James Pearce.